Студентите чакат до последно за наемане на квартира, гарсониерата - 500 лв.

Тази година пазарът не е толкова активен в началото на септември
23
Студентите чакат до последно за наемане на квартира, гарсониерата - 500 лв.
Снимка: Булфото, архив

Тази година студентите изчакват до последно и в последните дни на август търсенето на квартири не е било толкова засилено, както през минали години, твърдят от брокерски фирми.

"Засега не се забелязва раздвижване за търсене на квартири за студентите, обяснява Даниела Грозева пред "Монитор". - Миналата година беше много по-рано. Сега в края на август не е същото, както в други години по същото време. Явно сега хората си правят сметката и изчакват". По думите й, причината е нежеланието им да плащат за време, в което не са се нанесли в имота.

"Освен това има и по-голямо предлагане на квартири. От друга страна в немалко от студентските общежития се предлагат много по-добри условия. Едва след кандидатстването и одобрението за стаи там студентите започват да търсят други квартири. Трети пък купуват апартаменти на децата си, които ще учат в София. Като в някои от тези случаи едната стая се дава под наем на друг студент", допълва Грозева.

Брокерът Тихомир Цаков, също смята, че търсенето на студентски квартири засега е слабо и все още не е съществено. Той отбелязва, че нещата се случват малко по-бавно, а от друга страна и броят на студентите е по-малък.

"Повече студенти предпочитат да са сами и наемите, които плащат, вече са по-високи от преди една година. За прилично обзаведена гарсониера в районите близо до вузове си е 500 лв.", казва пред изданието брокерът Константин Пандов. По думите му активността в търсенето на малки жилища никога не спадала. "Няма предлагане, а търсенето е голямо. Интересът на квартирантите започна да се засилва от отпреди 15-20 дни. Търсят малки жилища и тук-таме някои студенти се комбинират в по-големи", допълва той.

Голяма част от студентите се насочват към общежитие, но трябва и късмет, за да попаднат в ремонтираните блокове. Едва около една трета от блоковете в Студентски град са напълно реновирани, за останалата част на новодомците им се налага да правят освежаване на стаите или директно се насочват към квартира, ако се сблъскат с изтърбушени легла.

Дебели сметки за ток и вода надуват четворно таксата за общежитие. Живущ в един от по-старите блокове на Техническия университет сподели, че наемът е по 45 лв., но зимата сметките скачат много може да стигне до 150 лв. И в Университета за национално и световно стопанство водата и токът вдигат сумата, която студентите заделят всеки месец.

Немалка част от пристигащите от провинцията пък се кооперират и си вземат обща квартира, като желанието им е да бъде по-близо до университета, който ще учат. Все пак повечето студенти кандидатсват за общежитие не само заради цената, но и заради социалните контакти.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


23
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
20
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Като намерите студент да ви плаща такъв наем плюс храна и разходи което ще рече 800 лева обадете се.Такива пари работник не може да ви плати, че студент.
19
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
И кой нормален ще ви даде 500 лв за кeнеВт когато 5 студентки мотгат да си наемат по 130 лв един цял голям хапармтамент w swesenkwartal.
18
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Триетажна къща с двор 1 дка на село сменям за гарсониера в студентски град
17
1
 
0
 
! Отговори
ддд преди 4 години
То ти си изкарвал, ама като платиш данъци, сметки ,квартири и други работи си на по голям минус от тук умнико
16
0
 
5
 
! Отговори
До Да ама... преди 4 години
Те в чужбина квартирите са без пари сигурно?
15
16
 
3
 
! Отговори
до 2, 3 и 4 преди 4 години
Абе смешници, като се е пренаситил пазара що не си купите и вие от село по един апартамент за по 500 евро на квадрат и квартирка за 200 лв? Може, ама в Сусурлево!
14
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Е как хем се презастроява, пък няма предлагане, хем студентите стават по-малко, пък търсенето е голямо?
13
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Гoшучети между редовете Гоше. Може и да схванеш. Например "също смята, че търсенето на студентски квартири засега е слабо и все още не е съществено. Той отбелязва, че нещата се случват малко по-бавно, а от друга страна и броят на студентите е по-малък"
12
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Като студент в чужбина, ще кажа, че почасовата ми работа на касата в известна американска верига за нездравословна храна, ми носеше повече пари, отколкото някой набори изкарват днес, след като вече си имат стаж и работа.
11
6
 
33
 
! Отговори
Да ама... преди 4 години
1000лв ги направете гарсониерите що чакате? Брокерите изгладняли и сън не спали, пари от студентите чакат. Много добра икономическа стратегия - да търсиш доходи от тези които нямат собствени! Подивелите реститути банкети ще вдигат, ДА АМА НЕ. Всеки нормален родител отдавна си е изпратил детето по живо по здраво към Терминал 2, те сами ще си знаят да не се връщат никога повече. А кратуните вместо да намалят лихвите за ипотеките и да се договорят повече продажби - от студентите ще чакат, смех!!!
10
2
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
И кой е лудият, който ще даде 500 лв за наем на прогнилата панелка, вместо с кредит по ниски лихви, на половината цена да си я купи?Студенти, който нямат 30 000 лева първоначалн вноска, който най вероятно ще делят наема на 2, 3 или 4 със съквартирант/и.
9
8
 
10
 
! Отговори
Гoшу преди 4 години
ХАхаха, абе, тарикатите, нали цените щели да паднат, защото балона аха-аха да се спука, а?
8
10
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
*** счита, че винаги дяволията му ще минава. И кой е лудият, който ще даде 500 лв за наем на прогнилата панелка, вместо с кредит по ниски лихви, на половината цена да си я купи? Има ли още балъци...
7
2
 
44
 
! Отговори
Сократис преди 4 години
Едно сравнение със студентско общежитие в Германия. Обикновено са по двама студенти в апартамент, но всеки ползва отделна стая с тераса.Общи са само банята, тоалетната и малка кухня обзаведена с хладилник, керамични котлони, домакински посуда и прибори.Тока, водата и отоплението са включени в цената.Заплаща се само кабелната телевизия и интернета.Цената е около 300-330 евро, като се предплащат 3 вноски, които след освобождаване на апартамента се възстановяват ако няма повреди и замърсявания
6
2
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
заем се връща наем не--
5
6
 
11
 
! Отговори
Хазайн преди 4 години
Бачкаторите са по-добри наематели.Пазят жилището и наемът е целогодишен.Студентите, купони и на лято бягат при мама и тати на село.Та от една страна мизерията по провинцията си има и добра страна. Иначе кой щеше дами наема жилищата.
4
1
 
47
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Студенти не останаха, какви наеми. А и се напълни с квартири.
3
2
 
55
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Той че пазара се пренасити е така ама и студентите намаляха.Усетиха се родителите че тука няма смисъл да си изкарат образованието децата им и ги пращат в чужбина.
2
4
 
48
 
! Отговори
минувач преди 4 години
Просто мама и тате вместо да дават 500 лева наем, дават 500 лева ипотека. Пазара се пренасити с имоти, всеки има апартамент, даже хора от селата ,дето идват два пъти в годината в града си имат жилище. Да почват да се тресат брокерите,че идат гладни години за тях...
1
0
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
По колко човека в стая са настанени тези студенти, на които може да им се наложи през зимата да плащат по 150 лв за легло в студентско общежитие?